FOTO: undefined

Upis u srednje škole završen je širom Srpske, a budući srednjoškolci su ove godine "zaobišli" poljoprivredne i ugostiteljske struke, kažu direktori srednjih škola i ističu da je interesovanje mladih za ova zanimanja iz godine u godine sve manje.

Ljuban Bajić, predsjednik Aktiva direktora srednjih škola banjalučke regije, koji je ujedno i direktor Građevinske škole Banjaluka, kazao je za "Nezavisne novine" da su Politehnička, Poljoprivredna, ali i Ugostiteljska škola te koje nisu popunile mjesta, dok su skoro sve ostale škole ispunile upisnu kvotu.

"Iako je ranijih godina veliki pritisak bio na Medicinsku školu, ove godine to nije bio slučaj, ostalo je samo 14 đaka koji nisu primljeni", kazao je Bajić i dodao da, što se tiče Građevinske škole, 45 učenika nije uspjelo da upiše željeno zanimanje u ovoj školi.

Da mladi i dalje zaziru od zanata, uprkos velikoj potražnji na tržištu rada i visokim platama, potvrđuje i broj pristiglih prijava u banjalučku Poljoprivredu školu, koja je uspjela da popuni samo jedno odjeljenje veterinarskih tehničara, dok sva ostala zanimanja nisu ni blizu željenih kvota.

"Za prehrambene i poljoprivredne tehničare imamo po 16 upisanih đaka, a kad je riječ o zanatima, situacija je iznenađujuće loša. Istina je da nije bilo puno bolje ni ranijih godina, ali sada, na primjer, imamo samo troje djece koja se žele školovati za mesara i 10 za pekara. Slabo interesovanje je i za nova zanimanja, agroturističkog tehničara i agrotehničara", kazala je za "Nezavisne novine" Jasna Petrović, pomoćnica direktora Poljoprivredne škole Banjaluka, i istakla da je ovogodišnji upis katastrofa.

Duško Đurić, predsjednik Aktiva direktora srednjih škola regije Semberija, kazao je za "Nezavisne novine" da je većina škola popunila mjesta i, kako ističe, ono što ih posebno raduje je povratak đaka u gimanziju.

"Ukupno je osnovnu školu završilo 936 učenika, a mi smo malo ambiciozno napravili plan upisa za oko 950 đaka", kazao je Đurić i dodao je da najviše slobodnih mjesta ostalo u Poljoprivrednoj-medicinskoj školi, poljoprivredna struka.

Da je broj upisanih srednjoškolaca manji od planiranog, a da Poljoprivredno-prehrambena škola ove godine ima manje upisanih đaka, kaže i Dražena Mršić, predsjednica Aktiva direktora srednjih škola regije Prijedor.

"Slobodnih mjesta ostalo je u Poljoprivredno-prehrambenoj školi, za zanimanja veterinarski tehničar, prehrambeni tehničar, agroproizvođač i pekar, zatim u Gimnaziji i u Centru 'Sunce', odnosno u školi za učenike sa poteškoćama u razvoju", kazala je Mršićeva za "Nezavisne novine".

Tijana Vasiljević Stokić, predsjednica Aktiva direktora srednjih škola regije Doboj, ističe za "Nezavisne novine" da je u ovoj regiji planiran upis 620 budućih srednjoškolaca, te da su sve srednje škole upisale dovoljan broj učenika.

"Slobodnih mjesta ostalo je u Gimnaziji i Ugostiteljskoj školi", kazala je Vasiljević Stokićeva.

Prema njenim riječima, nije joj jasno zašto đaci ne žele da se upisuju u Ugostiteljsku školu jer, kako kaže, odmah po završetku školovanja imaju sigurno zaposlenje.

"Tako da je razlog male zainteresovanosti pomalo fenomen", pojasnila je Vasiljević Stokićeva.

Iz Ministarstva prosvjete i kulture Srpske kazali su da je planom upisa u prve razrede srednjih škola za 2024/2025. godinu predviđeno 10.197 mjesta u 458 odjeljenja.

Prema podacima Zavoda za statistiku Republiku Srpske, u školsku 2023/2024. godinu upisano je 34.825 učenika.

Najviše đaka upisano je u stručne tehničke škole i to 23.024, zatim u gimnazije 6.011, te stručne škole 5.317 djece. U klupe umjetničkih škola prošle jeseni sjelo je 298 svršenih osnovaca, dok se u vjerske obrazovne ustanove upisalo 109 đaka.

Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )