FOTO: glassrpske.com

Djeca “vejp” koriste i u učionicama

BANjALUKA - Maloljetnici u Srpskoj sve češće koriste elektronske cigarete, koje su im nadohvat ruke, zbog čega prosvjetari i ljekari pozivaju nadležne da što prije zabrane njihovu prodaju mlađima od 18 godina jer su, kako tvrde, daleko od bezopasnih.

Elektronske cigarete, koje se popularno nazivaju “vejp”, mladi bez problema mogu da kupe na kiosku, u prodavnicama i drugim prodajnim mjestima s obzirom na to da proizvodi koji ne sadrže duvan ne podliježu zakonu o zabrani prodaje mlađima od 18 godina.

E-cigarete su posebno postale popularne među starijim osnovcima i srednjoškolcima, koji ih koriste u parku, autobusu, pa čak i u učionici.

Direktorica Osnovne škole “Georgi Stojkov Rakovski” u Banjaluci Ivana Ljubojević istakla je za “Glas Srpske” da na sve moguće načine pokušavaju da kontrolišu đake jer su e-cigarete postale toliko rasprostranjene među osnovcima da su uveli i evidencione liste za odlazak u toalet.

Kad se dijete u toku časa javi da treba u toalet, nastavnici upišu vrijeme odlaska i dolaska kako bismo koliko-toliko imali kontrolu nad njima. Takođe, o pitanju toga su pojačane i kontrole dežurnih nastavnika, jer je bilo situacija da djeca za vrijeme malog odmora “vejp” puše u učionici i snimaju se zbog izazova koje objavljuju na društvenim mrežama - kazala je Ljubojevićeva.

Dodatni problem je to što, naglasila je ona, mnogi roditelji nisu svjesni štetnog dejstva tih cigareta.

Pojedini roditelji u tome ne vide veliki problem. Imali smo i situacija da nam roditelji, nakon što ih informišemo da dijete koristi te cigarete, odgovore: “Pa šta ako puše, to je elektronska cigareta, ona nije štetna” - rekla je Ljubojevićeva.

Nacionalni koordinator za kontrolu duvana u Srpskoj Darko Marković istakao je da zastrašuje činjenica da ovi proizvodi do maloljetnika stižu gotovo bez ikakve kontrole. U pitanju je, kazao je on, noviji proizvod, koji je ipak štetan.

Nikotin, između ostalog, izaziva bolest zavisnosti i to se ne može lako baciti. E-cigarete jesu bezopasnije od klasičnih, ali štete zdravlju, zbog čega je potrebno zakonom zabraniti njihovu prodaju mlađima od 18 godina, te njihovo reklamiranje - kazao je Marković.

Dodao je da resorna ministarstva, kada je riječ o borbi protiv pušenja cigareta, prate situaciju i idu u pravcu propisa koji su proljetos u FBiH stupili na snagu.

Pulmolog Mirko Stanetić kazao je da su cigarete povezane s povećanim rizikom za nastanak raznih kardiovaskularnih, plućnih, kao i drugih bolesti.

Iako proizvođači tvrde da su e-cigarete bezopasne, smatram da to nije tačno i da je priča sasvim drugačija - istakao je Stanetić.

Dok starijim osobama e-cigareta može da pomogne u odvikavanju, kod mlađih, naglasio je Stanetić, predstavlja uvod u pušački staž.

U Ministarstvu trgovine i turizma RS kazali su da je Zakonom o trgovini propisano da je u trgovini na malo zabranjena prodaja alkoholnih i drugih pića koja sadrže alkohol, kao i duvana i duvanskih proizvoda licima mlađim od 18 godina, te da je ta oznaka, koje trgovci treba da se pridržavaju, istaknuta na svim prodajnim mjestima.

Kada je riječ o elektronskim cigaretama i sličim proizvodima ovog tipa, ministarstvo još nije zaprimilo inicijative za izmjenu zakona kako bi i ovi proizvodi bili obuhvaćeni ovim ograničenjima - naglasili su u ovom ministarstvu.

Kontrola

U Inspektoratu RS istakli su da su kazne za kršenje Zakona o zabrani prodaje i upotrebe duvanskih proizvoda licima mlađim od 18 godina kreću od 1.000 do 15.000 KM.

Pod duvanskim proizvodima, u smislu ovog zakona, podrazumijevaju se cigarete, cigare, cigarilosi, duvan za pušenje, šmrkanje, sisanje, žvakanje i svi drugi proizvodi koji su duvanskog porijekla - istakli su u Inspektoratu.

Dodali su da, kada je riječ o upotrebi elektronske cigarete i nargila, koje u svom sastavu praktično ne sadrže biljku sorte duvana, u Srpskoj važećim zakonima trenutno nisu propisani kriterijumi i parametri za ove vrste proizvoda, a koji bi mogli biti predmet inspekcijske kontrole.

Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )