Farme zbog straha i dalje prazne
Od pojave prvih slučajeva afričke kuge svinja u Srpskoj prošlo je godinu dana, a farmeri i dalje zbrajaju štetu koju je uzrokovala ova infekcija, zbog čega se na prste mogu nabrojati oni koji se odlučuju na zanavljanje proizvodnje.
Afrička svinjska kuga donijela je niz problema u stočarstvu i stavila uzgajivače, naročito u Semberiji, pred brojne izazove. Iako se situacija u odnosu na prošlo ljeto dosta smirila, farmeri kažu da ih osim nedostatka novca i dalje muči strah zbog novog širenja zaraze, sa kojom se i mnogo jače zemlje godinama bore.
Predsjednik Udruženja uzgajivača svinja u Srpskoj Mišo Maljčić istakao je za "Glas" da ova grana poljoprivrede nikad više neće biti kao što je bila prije pojave afričke kuge.
Dodaje da su farmeri u stalnom kontaktu sa resornim ministarstvom te podsjeća da je prije oko dva mjeseca istekla zabrana useljavanja životinja u objekte.
Direktor i vlasnik preduzeća "ZP komerc" iz Bijeljine Ljubiša Rosić kazao je da je prije šest sedmica u farmu ponovo ubacio 1.000 prasića.
Direktor Veterinarskog instituta "Dr Vaso Butozan" Dragan Knežević apelovao je na vlasnike da prijavljuju uginuće životinja i da ih ne raznose, jer tako doprinose širenju bolesti. Prema njegovim riječima, važno je da se biobezbjednosne mjere, koje nisu skupe, a podrazumijevaju ograđivanje farme i dezinfekcione barijere, sprovode kako treba.
Farmeri su veoma oprezni kada je u pitanju zanavljanje stočnog fonda što, istakao je Knežević, potvrđuje i podatak da se u protekla nešto više od dva mjeseca na taj korak nije odlučilo ni deset odsto uzgajivača, koji su zbog ove pošasti u proteklom periodu ostali bez svinja.
Cijene
Mišo Maljčić kazao je da je cijena prasića u Srpskoj pala na osam maraka po kilogramu žive vage, dok su tovne svinje između četiri i pet KM.