S ciljem dobijanja informacije o zdravlju bebe ginekolozi u Srpskoj su za nepuna četiri mjeseca na neinvazivnu prenatalnu analizu (NIPT), kojom se određuje rizik od poremećaja hromozoma kod fetusa, uputili više od 200 trudnica.
Za NIPT testove, na koje pravo imaju sve trudnice koje je uputio nadležni ljekar iz ugovorene zdravstvene ustanove, od oktobra prošle godine pa do 23. januara, iz kase Fonda zdravstvenog osiguranja RS je, kako su naveli, isplaćeno je 222.400 KM za 204 urađene analize.
Dijagnostička procedura NIPT-a je metod određivanja rizika za česte poremećaje hromozoma kod fetusa, odnosno za otkrivanje Daunovog sindroma, Patau ili Edvards sindroma.
Kako stoji u pravilniku, za ovu godinu će, po procjeni na osnovu broja poroda iz prethodnih godina, biti potrebno oko 8.300 testova.
Pravo na NIPT imaju sve trudnice, izuzev onih kod kojih ovaj test nije izvodljiv, na primjer kada je riječ o višeplodnoj trudnoći, kao i trudnoći sa doniranom jajnom ćelijom.
Načelnik ginekologije u Domu zdravlja Doboj Mladen Blagojević istakao je da su nadležni ljekari od oktobra na prenatalnu analizu upućivali svaku treću trudnicu.
- Prenatalni test preporučujem svakoj trudnici, pogotovo onoj koja ima pozitivnu anamnezu. Trudnice koje su ranije imale nekih zdravstvenih problema ili ih je imao neko u porodici, obavezno šaljem na prenatalno testiranje, dok ostale upućujem da sebe ogradim, a i da one budu bezbrižnije - kazao je Blagojević.
Dodao je da nalaz, koji čekaju nekoliko dana, donose kod svog ginekologa.
- U svom iskustvu imamo sam samo jednu trudnicu kojoj je nalaz ukazivao na Daunov sindrom. Ta žena je ponovo ostala trudna i prije nekoliko dana sam je ponovo uputio na prenatalni test, mada ima dosta trudnica koje odbijaju da se podvrgnu toj vrsti testiranja - kazao je Blagojević.
Prema njegovim riječima, nisu rijetke ni trudnice koje ne žele da saznaju pol bebe.
Načelnik ginekologije Doma zdravlja Bijeljina Bojan Stević istakao je da u prosjeku svaku petu trudnicu upućuju na prenatalnu analizu, a mnoge to ne žele.
- Uglavnom su to mlade žene, kojima je to prva trudnoća. Desetak odsto žena je zato vrijeme uradilo prošireni paket o svom trošku, jer su imale indikacije - naglasio je Stević.
Prema njegovim riječima, prenatalna dijagnostika je dobra stvar, jer je to najsigurniji test u vezi sa genetikom, ali nije i sveobuhvatan.
- Jedina mana je što ovi testovi, koje finansira Fond, ukazuju na samo tri najčešće anomalije, zbog čega trudnice ne mogu sa sigurnošću da kažu da su uradile tu genetiku i da su mirne - kazao je Stević.
PROCEDURA
Po dobijanju uputnice za prenatalni test trudnica odlazi u nadležnu bolnicu gdje joj vade krv. Bolnica zatim transportuje uzorak u Univerzitetski klinički centar Republike Srpske, koji ga dalje šalje na analizu u inostranstvo.