FOTO: InfoMilići.com

Marko Tomić: Uz pomoć lokalne zajednice povećan broj pčelara u Milićima (FOTO)

Zahvaljujući lokalnoj zajednici i načelniku Milića Marku Saviću, Udruženje pčelara „Matica“ povećala je broj proizvođača meda jer smo kroz jedan projekat uspjeli da obezbijedimo opremu vrijednu od tri do pet hiljada KM za svakog od 27 pčelara, a broj košnica je sa 1.300 porastao na 2.000 - izjavio je za InfoMiliće pčelar i predsjednik Udruženja „Matica“ iz ove opštine Marko Tomić.

On je naveo da se broj aktivnih pčelara u Milićima nakon sprovedenog projekta povećao za 20 odsto, a da pčelari sa ovog područja važe za najveće proizvođače matica u Republici Srpskoj, gdje ih godišnje nastane oko 15.000.

Imamo registrovana četiri reprocentra, radimo pod nadzorom Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske i uz kontrole na mjesečnom nivou. Od nas se snabdjevaju kupci iz Srbije, Federacije BiH, Srpske - istakao je Tomić.

Prema njegovim riječima, ova godina za proizvođače meda nije bila povoljna, bagrem je podbacio od Posavine do drinskog regiona, međutim, Tomić naglašava da se od meda može živjeti ako se cijela porodica uključi u posao.

Mora se imati od 100 do 150 pčelinjih društava i da se uključi cijela porodica. Ja sam ostao bez posla 2005. godine, u „Boksitu“ sam radio kao poslovođa. Tada sam dobio otpremninu i uložio sam 5.000 KM u pčelarstvo. Umnožio i razmnožio pčele. Naredne godine sam odvuko rojeve na bagrem i vratio sam tonu meda, za koju sam dobio 8.000 KM, takve su cijene bile. Znači, u startu mi se isplatilo. Meni u ovom poslu pomažu i sin, snaja, mali unuk… - priča Tomić, koji godišnje proizvede i oko 3.000 matica.

Udruženje „Matica“ Milići prethodnih godina je imalo potpisan ugovor sa marketima „Zvorničanka“, gdje su prodavali med.

Imali smo tezgu i prodavali smo svoje proizvode, ne samo mi, nego i ljudi iz Zvornika i Vlasenice. Natpis je bio „Pčelarski proizvodi sa regije Birač“ i zaista smo uspijevali da prodamo jer je narod prepoznao domaći kvalitet. Danas organizujemo i predavanja kako bismo naučili mlade pčelare ovom zanatu, a poručio bih svakom domaćinu koji je u mogućnosti da oformi dvije-tri košnice, bez obaveze. Nikada se ne zna kada mu mogu pomoći - navodi Tomić.

Med je lijek, kaže Marko Tomić, a bavljenje pčelama može da vrati čovjeka u život.

To znam iz ličnog iskustva. Evo, ja imam ugrađena četiri bajpasa i dijabetičar sam, ali proizvodnja meda mi daje snagu. Sjećam se kada sam došao iz bolnice, rekao sam ukućanima - Vodite me samo do košnice i otvorite je da osjetim miris… Inače, konzumiranje meda bih svima preporučio, i dijabetičarima, posebno bagremov med. Kažu, da onoliko kilograma koliko si težak, toliko grama meda treba dnevno da pojedeš - dodaje Tomić.

Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )