Nakon višemilionskih gubitaka, mogu li Šume Srpske na "zelenu granu"? Povećanje proizvodnje, veća kontorla rada i troškova, neki su od postavljenih ciljeva. Imenovana je i nova Uprava. Ministar Savo Minić kaže da se ozbiljno pristupilo rješavanju problema u preduzeću, ali da će prvi rezultati biti poznati krajem godine.
Da li je došlo vrijeme da znanje, trud i rezultati budu ispred partijske podobnosti?
Na ispitu Šume Srpske.
Fotelje Uprave pripale su dugogodišnjim radnicima koji su ovu funkciju obezbijedili dobrim rezultatima.
Tako kaže vršilac dužnosti direktora ovog javnog preduzeća Blaško Kaurin.
Fokus je na proizvodnji i proizvodnim kapacitetima.
- Zanimljivo je da imamo neka šumska gazdinstva u ljetnom periodu koja nisu mogla da ispune svoju proizvodnju, a sad u ovom vremenu već su ispunili plan za ovaj mjesec i prelaze. Јa vjerujem da će u narednom periodu biti bolje stanje. Trenutno se radi popis, a direktor šumskog gazdinstva koji ne bude uradio popis i u starom i u novom informacionom sistemu, on će snositi odgovornost i odmah ću reći, on od Nove godine neće biti direktor - naglasio je Blaško Kaurin, v.d. direktora Šuma Republike Srpske.
Da je prioritet povećanje obima proizvodnje, ali i veća kontrola poslovanja na svim nivoima, stav je i novoformiranog tima za praćenje rada preduzeća.
- Zatim, da se uredi oblast izvođenja radova u šumarstvu, da se zaustavi prekomjerno zapošljavanje radnika u javnom preduzeću, da se u potpunosti primijeni novi integralni informacioni sistem i da se uvede veća i redovna kontrola - naveo je Radenko Laketić, član Tima za praćenje rada.
Nužna je i kontrola troškova. Na podužoj listi onih neopravdanih je i prekomjerno zapošljavanje.
- U ovom trenutku, ugovore na određeno vrijeme imamo potpisano sa 241. radnikom, što je manje za nekih 60 radnika i takođe želim da kažem da će se pokrenuti posebna aktivnost na ispitivanju spriječenosti za rad, odnosno bolovanja radnika kojih imamo u prosjeku između 200 i 300 permanentno - rekao je Savo Minić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.
- Tu se moraju svi ti ugovori preispitati, kao i svuda gdje ima višak radnika, da se takvi ugovori ne produžuju, a da se normalno ne zapošljavaju novi radnici - dodao je Laketić.
U toku je i uporedna analiza izvršenja. Za sve je, prema riječima ministra, odgovoran pojedinac.
- Kako neko ko ima 72 posto izvršenja, ima troškove 100 odsto? Znači, to je nedopustivo. Kada je u pitanju izvršenje u smislu izvođenja radova, sve one reference koju su do sada date izvođačima, koje su imali, koje nisu završili, odnosno poslove iz prethodnog perioda, strogo će se voditi računa početkom naredne godine, takvi će ići na crnu listu - poručio je Minić.
Dodao je da će biti kontrole i kada je riječ o otpremačima, ali i o klasiranju drvnih sortimenata. Prvi rezultati, smatra, biće vidljivi već do kraja godine.