Prošle godine u Srpskoj u saobraćaju nastradalo 109 osoba, za devet mjeseci ove godine život u nesrećama izgubilo je 70 ljudi.
U Republici Srpskoj od januara do septembra dogodilo se 8.150 saobraćajnih nezgoda, a poginulo je 70 lica, te je potrebno kontinuirano raditi na podizanju nivoa bezbjednosti u saobraćaju, poručeno je danas u Banjaluci povodom obilježavanja Svjetskog dana sjećanja na žrtve saobraćajnih nesreća.
Zamjenik direktora Agencije za bezbjednost saobraćaja Srpske Milija Radović rekao je da je prošle godine u saobraćajnim nesrećama poginulo 109 lica, te upozorio da mladi izazivaju najveći broj saobraćajnih nezgoda.
"Svaku treću saobraćajnu nezgodu izazvao je vozač koji ima manje od 30 godina, tako da je to alarm za sve koji rade u oblasti bezbjednosti saobraćaja, da treba mnogo više sredstava i resursa ulagati u tom segmentu", rekao je Radović novinarima.
Inspektor za bezbjednost saobraćaja Policijske uprave Banjaluka Radomir Broćeta rekao je da je cilj ovih aktivnosti da se promijeni svijest pojedinaca, te da budu odgovorni u saobraćaju kako bi doprinijeli većoj bezbjednosti.
Ona je napomenula da su najčešći uzroci saobraćajnih nezgoda vožnja nepropisnom brzinom, vožnja pod uticajem alkohola, kao i mladi vozači.
"Na području naše policijske uprave u proteklih devet mjeseci dogodilo se 3.886 saobraćajnih nezgoda, od kojih je najveći broj sa materijalnom štetom, dok je 17 sa smrtno stradalim licima", naveo je Broćeta.
Jelica Lubura iz Auto-moto saveza Republike Srpske rekla je da je današnji dan prilika da se oda počast žrtvama saobraćajnih nesreća, ali i pruži podrška njihovim porodicama.
"Ovim aktivnostima želimo pozvati naše sugrađane da ne zaborave žrtve saobraćajnih nesreća, ali i da se aktivno uključe u prevenciju, pomoć i podršku onima koji su pogođeni tim nesrećama", rekla je Lubura.
Direktor Udruženja žrtava saobraćajnih nezgoda "Step" Dejan Trninić rekao je da je sa 19 godina kao mladi vozač u saobraćajnoj nezgodi povrijedio kičmenu moždinu.
"Nezgodu sam doživio nakon noćnog izlaska, pod dejstvom alkohola, te zbog neprilagođene brzine i činjenice da nisam vezao pojas. Od tada ne mogu da hodam, te mi je cilj da svaku priliku iskoristim da mlade pozovem da se bezbjedno ponašaju u saobraćaju, kako moja priča ne bi postala njihova", rekao je Trninić.
Svjetski dan sjećanja na žrtve saobraćajnih nezgoda obilježen je prisluživanjem svijeća i polaganjem vijenaca za žrtve saobraćajnih nezgoda, te je izvedena i pokazna vježba spasavanja prilikom saobraćajne nezgode.