Na račune nerazvijenih i izrazito nerazvijenih lokalnih zajednica u Republici Srpskoj u idućoj godini leći će više od 600 miliona maraka od PDV-a, što je, prema riječima čelnika tih opština, mjera preživljavanja, ostanka i opstanka u malim sredinama.
Vlada RS utvrdila je na posljednjoj sjednici Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o budžetskom sistemu kojim se, između ostalog, uređuje pripadnost i raspodjela prihoda od indirektnih i direktnih poreza, kao i neporeskih prihoda u Srpskoj.
U skladu s tim, prihodi od PDV-a Banjaluci i Bijeljini, koje jedine u Srpskoj imaju više od 100.000 stanovnika, u iduće tri godine biće umanjeni za sedam odsto u korist 35 nerazvijenih i izrazito nerazvijenih opština.
Predsjednik Saveza opština i gradova Srpske Ljubiša Ćosić rekao je da će više od 600 miliona KM od PDV-a pripasti nerazvijenim opštinama u 2025. godini iz budžeta Republike.
- Savez opština i gradova pozdravlja odluku Vlade da predloži izmjene i dopune Zakona o budžetskom sistemu Srpske po hitnom postupku koje se prvenstveno odnose na mogućnost preusmjeravanja sredstava od PDV-a za izrazito nerazvijene i nerazvijene lokalne zajednice - rekao je Ćosić.
Načelnica Jezera Snežana Ružičić rekla je "Glasu Srpske" da se oduvijek u Savezu zalaže za veću podršku malim lokalnim zajednicama.
- Ovaj novac će biti veoma značajan za opstanak malih opština. Ovo je mjera preživljavanja da bismo mogli da zadovoljimo redovne potrebe stanovnika, da budemo funkcionalni i sve isplatimo na vrijeme. Novac ćemo usmjeriti i za podršku mladim bračnim parovima i studentima. Koliko god bilo simbolično, našem stanovništvu će sigurno značiti. Nikada nismo imali poziv za podršku poljoprivredi, sada ćemo moći i to - istakla je Ružičićeva.
Prvi čovjek Čajniča Miroslav Furtula rekao je da će ovaj vid podrške omogućiti malim lokalnim zajednicama da planiraju kapitalne investicije i razvojne projekte.
- Efekti ove odluke Vlade biće vidljivi već u prvoj godini. Odluka će biti veoma produktivna i doprinijeće sanaciji budžeta, pogotovo u ruralnim sredinama. Naći će se prostora za planiranje kapitalnih investicija, prije svega u infrastrukturi, što je značajno za ostanak stanovništva - istakao je Furtula i dodao da u Čajniču PDV čini više od 60 ili 70 odsto budžeta, a u nekim opštinama i više.
Da je ovaj vid podrške malim sredinama značajan korak ka razvoju, saglasni su i u Vukosavlju.
- Ova inicijativa će donijeti nove mogućnosti i resurse koji su nam potrebni za unapređenje raznih aspekata života u našoj zajednici. Time ćemo osnažiti našu zajednicu i pružiti bolju budućnost građanima - rekao je načelnik Vukosavlja Zekerijah Bahić.
Prema njegovim riječima, s obzirom na trenutne izazove s kojima se ova opština suočava, kao što su ekonomski razvoj, infrastruktura i socijalne usluge, svaka dodatna podrška može biti od suštinskog značaja.
- Uložena sredstva mogu poboljšati pružanje raznih usluga i omogućiti jačanje lokalne privrede putem podsticaja za preduzetništvo ili infrastrukturne projekte - rekao je Bahić.
Načelnik Trnova Miroslav Bjelica rekao je da će najavljena veća pomoć Vlade Srpske nerazvijenim i izrazito nerazvijenim opštinama značiti mnogo za servisiranje redovnih obaveza, a možda i za realizaciju nekih većih projekata.
Ljekar
Među aktivnostima koje planiraju novcem od PDV-a u Jezeru je i bolja zdravstvena zaštita stanovništva.
- Nemamo ljekara svaki dan u Jezeru, sa više novca u kasi sigurno da ćemo moći uraditi više i u vezi sa tim pitanjem - rekla je Snežana Ružičić.