FOTO: RTRS

Nakon što je Narodna skupština usvojila Zakon o izmjenama zakona o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika, ustanovljene u skladu sa Aneksom 8 Opšteg mirovnog sporazuma za mir u BiH, iz političkog Sarajeva uslijedili su napadi.

Republika Srpska optužena je za napad na državu jer su iz definicije pojma "nacionalni spomenik" izbačene riječi "Bosne i Hercegovine".

Istina je da je Srpska samo izjednačila svoj sa istovjetnim zakonom u Federaciji - kaže za našu televiziju član Komisije Anđelina Ošap Gaćanović.

Otkriva da su bošnjački i hrvatski član, prošle godine bili saglasni da se briše odrednica "Bosne i Hercegovine" iza riječi "nacionalni spomenici", što obesmišljava napade na Srpsku zbog tog zakona.

Sa nametenjem priče o tzv. državnoj imovini, učestalo je proglašavanje srpskog kulturno-istorijskog naslijeđa bosanskim.

Tako je po izvrnutoj logici političkog Sarajeva, ostavština Nemanjića na ovdašnjim prostorima "nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine".

Usvajanjem zakona, Narodna skupština predupređuje otimačinu, zloupotrebe i usklađuje terminologiju sa Aneksom 8 u kome nema bosanskohercegovačkih već spomenika srpskog, hrvatskog i bošnjačkog naroda.

- Isti takav zakon postoji u Federaciji BiH i tamo takođe nema naslova BiH, dakle niko ne ugrožava naslijeđe u Federaciji, zakon iz Srpske je prilogađen istovjetnom zakonu u Federaciji i na kraju odluci visokog predstavnika iz 2002. godine - rekla je Ošap Gaćanović.

Riječ je o odluci tadašnjeg visokog predstavnika Volfganga Petriča koji je nametnuo Zakon o sprovođenju odluka Komisije za zaštinu nacionalnih spomenika.

Federacija ga usvaja bez odrednice "Bosne i Hercegovine" u članu 2, dok Narodnoj skupštini iz OHR-a šalju prevod istovjetne odluke ali sa tom odrednicom uz nacionalne spomenike.

Republika Srpska samo ispravlja grešku pri prevodu od prije 22 godine.

- Srpskoj je data nadležnost za sve nacionalne spomenike na svojoj teritoriji da preduzima i donosi pravne, administrativne i teghničke mmjere potrebne za zaštitu, konzervaciju, prezentaciju i u očuvanje tih spomenika - navela je Željka Stojičić, ministarka prosvjete i kulture Republike Srpske.

Koliko su neopravdani napadi na Republiku Srpsku zbog usvojenog zakona, govori i činjenica da se Komisija za zaštitu nacionalnih spomenika na sjednici u februaru prošle godine bila usaglasila da iz svojih odluka briše termin "Bosne i Hercegovine" iza riječi nacionalni spomenici i to upravo na prijedlog bošnjačkog člana Faruka Kapidžića.

- Istina je da smo mi na 18-toj sjednici Komisije raspravljali o tome da trebamo da koristimo termin iz Aneksa 8, gdje piše samo "nacionalni spomenik", a kolega Faruk Kapiodžić je bio predlagač da skinemo BiH kako bi se prilagodili tekstu Aneksu. Međutim kolega se naknadno predomislio i odbio da usvoji zapisnik. Neusvajanjem tog zapisnika odlučio je da blokira rad institucije - dodala je Ošap Gaćanović.

Federalnim medijima Faruk Kapidžić priznao je da blokira rad Komisije.

Јer kako kaže iza uklanjanja naziva "BiH" iz riječi nacionalni spomenik se krije ozbiljan velikosrpski projekat.

S obzirom na to da se jasno izjasnio za brisanje te odrednice, o čemu svjedoči audio zapis, ispada da je Kapidžić dio te velikosrpske zavjere.

Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )