FOTO: RTRS

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je Srni da je parlament Srpske danas primjer dobre međunarodne saradnje, čuvanja ustavnog poretka, te reagovanja na pritiske i pokušaje da se Srpskoj otme imovina.

- Svaka ta bitka bila bi teža da nema pečat Narodne skupštine koja je donosila odluke u tom pravcu - istakao je Stevandić, povodom obilježavanja 33 godine od osnivanja parlamenta Srpske.

Stevandić je naglasio da je Narodna skupština danas institucionalizovana sa mnogo bilateralnih sporazuma potpisanih u zadnjih nekoliko mandata.

On je naveo da Narodna skupština Republike Srpske ima brojne veze i razvijenu saradnju, odlaske i prihvatanja gostiju.

- Ponosan sam što smo u zadnje vrijeme mogli mnogo da gostujemo u parlamentima Slovačke, Mađarske, Srbije, Crne Gore, te u ruskoj Dumi - naglasio je Stevandić.

On je rekao da očekuje "i neko otopljavanje na zapadnom dijelu hemisfere".

- Vidio sam u parlamentru Salcburga da bi i oni željeli da prođe ova svjetska napetost da bi se saradnja podigla na još viši nivo - rekao je Stevandić, dodajući da je parlament Srpske sarađivao i sa italijanskim regionima.

Stevandić je najavio da će povodom obilježavanja 33 godine od osnivanja parlamenta Republike Srpske biti organizovana proslava u četvrtak, 24. oktobra, u 18.00 časova u prostorijama parlamenta.

- Prvo da odamo počast onima koji više nisu među živima, a zaslužni su što je 24. oktobra 1991. godine formirana Skupština srpskog naroda u BiH. Prisjetićemo se svih predsjednika Narodne skupštine - rekao je Stevandić.

On je istakao da će tada biti promovisana i knjiga "Armatura suvereniteta" koja sadrži sve akte koje je Narodna skupština izglasala.

- To je divan dokument koji ćemo promovisati, koji govori o tome da smo narod koji ovdje ima duboki korijen, da je taj korijen pismen i da smo sve ono što smo radili predstavili kao dokumente kao što to predstavljaju svi veliki narodi i sve velike države - istakao je Stevandić.

Skupština srpskog naroda u BiH osnovana je u Sarajevu 24. oktobra 1991. godine. Na prvoj sjednici raspisan je plebiscit i usvojena Deklaracija o ostajanju srpskog naroda u zajedničkoj državi Јugoslaviji.

Referendum na kojem su se Srbi izjasnili o ostanku u Јugoslaviji održan je 9. i 10. novembra 1991. godine.

Srpski poslanici smatrali su tada da je osnivanje Skupštine srpskog naroda u BiH i konstituisanje Republike Srpske bilo potrebno za očuvanje identiteta i državnosti Srba u BiH.

Poslanici Narodne skupštine su 9. januara 1992. godine usvojili Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda BiH i taj dan se u Republici Srpskoj obilježava kao Dan Republike.

Narodna skupština je 28. februara 1992. godine donijela Ustav, kao utemeljenje pravne moći, sigurnosti, legaliteta i legitimiteta Republike Srpske.

Vijesti iz iste rubrike

Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )