FOTO: Tanjug

Vještačka inteligencija zadobija više povjerenja roditelja nego ljekari. To je prema novoj studiji Instituta za životni vijek Univerziteta u Kanzasu, koja je otkrila da se roditelji koji traže informacije o zdravlju svoje djece više okreću vještačkoj inteligenciji nego zdravstvenim radnicima.

Istraživanje, objavljeno u Journal of Pediatric Psychology, također je otkrilo da roditelji ocjenjuju tekst generiran umjetnom inteligencijom kao "vjerodostojan, moralan i pouzdan".

Više od 100 roditelja u rasponu od 18 do 65 godina zamoljeno je da ocijene tekst koji je generirao ili ljudski doktor ili ChatGPT (AI chatbot koji je napravio OpenAI) pod nadzorom stručnjaka, piše Fox.

Studija je zaključila da je ChatGPT "sposoban da utiče na namjere ponašanja za uzimanje lijekova, spavanje i donošenje odluka o ishrani".

Postojala je i "mala razlika" između ChatGPT-a i stručnjaka za mjerila percipirane moralnosti, pouzdanosti, stručnosti, tačnosti i pouzdanosti, pokazalo je istraživanje.

Ali kada su uočene razlike, odgovori ChatGPT-a su ocijenjeni više u pogledu pouzdanosti i tačnosti, a učesnici su rekli da će se vjerovatnije oslanjati na informacije bota.

Vodeći autor studije Kalisa Lesli-Miler, docent doktorskih studija kliničke dječje psihologije na Univerzitetu u Kanzasu, napomenula je da je istraživanje počelo odmah nakon pokretanja ChatGPT-a.

"Bili smo zabrinuti kako će roditelji koristiti ovu novu, jednostavnu metodu za prikupljanje zdravstvenih informacija za svoju djecu", napisala je u saopštenju za javnost.

"Roditelji se često obraćaju internetu za savjet, pa smo željeli da shvatimo kako bi izgledalo korištenje ChatGPT-a i o čemu bismo trebali biti zabrinuti."

Lesli-Miler je predložila da korisnici umjetne inteligencije budu oprezni s informacijama koje im pruža čat bot i da se trebaju oslanjati samo na informacije koje su provjerene.

Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )