Čelnici poslovne zajednice u Srpskoj uputili su svoje zahtjeve na adresu Vlade da ih ugradi u program ekonomskih reformi za iduću godinu, a riječ je uglavnom o prijedlozima poslodavaca iz prethodnog perioda koji još nisu ispunjeni.
Predsjednik Unije poslodavaca RS Zoran Škrebić rekao je da se u suštini radi o zahtjevima iz ranijeg perioda koji uprkos brojnim apelima poslodavaca još nisu realizovani.
- Mnogi od tih zahtjeva su prepisani. U prvom redu tražimo od Vlade da podrži tehnološki razvoj privrede te da zajedničkim snagama podignemo produktivnost poslovne zajednice - kazao je “Glasu” Škrebić i dodao da su njihovi zahtjevi prema Vladi otišli početkom ovog mjeseca.
Direktor Unije poslodavaca RS Saša Aćić rekao je “Glasu” da je pokretanje velikog investicionog ciklusa u privredi jedan od njihovih glavnih prijedloga prema Vladi.
- Cilj tog prijedloga je podizanje nivoa tehnološkog razvoja ekonomije kroz stvaranje 10.000 radnih mjesta u privredi na kojima se mogu obezbijediti veća produktivnost i plate. Drugi prijedlog je dosljedno sprovođenje reformi obrazovnog sistema s ciljem njegovog prilagođavanja potrebama tržišta rada i tehnološkog razvoja - poručio je Aćić.
S obzirom na negativne demografske trendove, potrebno je, naglašava Aćić, kroz poreska i neporeska rasterećenja i druge fiskalne mjere pokrenuti reforme u pravcu redistribucije u korist mlađeg i produktivnijeg stanovništva i restrukturiranja fondova socijalne sigurnosti.
- Takođe, s ciljem postizanja veće produktivnosti i konkurentnosti ekonomije potrebno je izvršiti fleksibilizaciju radnog zakonodavstva i digitalizaciju procedura vezanih za radno angažovanje mladih, penzionera i stranaca, kao i reformu Zavoda za zapošljavanje - poručio je Aćić.
Navodi i da je potrebno odlučno i dosljedno sprovesti aktivnosti na suzbijanju neformalne ekonomije sa ciljem obezbjeđivanja jednakih uslova poslovanja, smanjenja prisutnosti korupcije i, konačno, rasta integriteta države.
- Kroz uspostavljanje korporativnih principa upravljanja i racionalizaciju poslovanja naš zahtjev je i da se hitno sprovede restrukturiranje javnih preduzeća sa ciljem postizanja pune valorizacije prirodnih i ljudskih potencijala i stavljanja istih u funkciju razvoja Srpske. Takođe, potrebno je obezbijediti regulatorne i infrastrukturne preduslove za uspostavljanje e-uprave i dosljednu implementaciju SIGMA principa, a sve s ciljem uspostavljanja efikasnije javne uprave - zaključio je Aćić.
Sindikat
U Savezu sindikata RS kazali su da oni svoje zahtjeve pripremaju za Vladu, za izradu ključnih finansijskih dokumenata za iduću godinu. Nema sumnje da će se među zahtjevima Saveza sindikata naći i oni prijedlozi koji u prethodnom periodu nisu ispunjeni.