Prošlo je mjesec i po dana otkako je Ustavni sud RS ocijenio neustavnom odluku o poskupljenju parkinga u Banjaluci, a građani su i dalje zbunjeni i mnogima nije jasno da li će dobiti kaznu ukoliko ne plate parking mjesto.
Iako je presuda jasna, grad još nije preuzeo potrebne korake da sprovede ovu odluku, a na parkinzima su i dalje izložena uputstva sa starim, nevažećim cjenovnicima. Sve ovo je stvorilo konfuziju među vozačima pa tako jedni zbog nekoliko maraka ne žele da im stigne kazna, dok drugi tvrde da imaju pravo na neplaćanje i da to pravo svakodnevno koriste. Ono što je sigurno su povećane gužve na većini parkinga te je pronalazak slobodnog mjesta uglavnom nemoguća misija.
Predsjednik Gradskog odbora DEMOS-a Boran Bosančić, koji je inicirao ocjenu ustavnosti Pravilnika na osnovu kojeg je poskupio parking, istakao je za “Glas Srpske” da bi grad trebalo da uskladi odluke sa Ustavnim sudom.
- Vidim da to još nije usklađeno te ću zbog toga u narednom periodu tražiti da bude primijenjena ova odluka, jer je to neophodno zato što je stari pravilnik stavljen van snage - zaključio je Bosančić.
Kako je naveo, Skupština grada je jedina koja može donijeti pravilnik.
- Jedna od prvih tačaka dnevnog reda na narednoj sjednici treba da bude novi pravilnik o naplati parkinga - kazao je Bosančić, koji smatra da građani ne treba da plaćaju parking, ali da je sudska riječ ipak glavna.
Pravnik Milko Grmuša je istakao da je prema odluci Ustavnog suda nezakonito povećana cijena parkinga od prošle godine.
- Samim tim ne postoji osnov za plaćanje parkinga, kao ni za propisivanje prekršaja za neplaćanje na javnom parkiralištu. To za direktnu pravnu posljedicu ima nemogućnost izdaje prekršajnog naloga bilo kome u Banjaluci ko parkira na javnom parkiralištu, zato što ne postoji pravni osnov. Ukoliko bi ipak bila propisana kazna, onda bi to građani mogli jednostavno da obore na sudu, samo je važno da ne potpisuju da prihvataju odgovornost, nego da traže sudsko odlučivanje - pojasnio je Grmuša.
Kako je naveo, ovo nije samo odgovornost grada, nego i Ministarstva uprave i lokalne samouprave, a zašto ćute o ovoj temi, kako kaže, treba pitati njih.
- Prema mojim informacijama, u više od 90 odsto opština i gradova u Republici Srpskoj se sprovodi nezakonito plaćanje parkinga. Takođe, imam informaciju da se u Banjaluci ne pišu prekršajni nalozi već neko vrijeme - rekao je Grmuša i dodao da niko ne želi da stavi svoj potpis na dokument koji ga kasnije može dovesti u krivičnu odgovornost.
Prema njegovim riječima, nijedan komunalni policajac ili inspektor se ne usuđuje to da uradi, jer bi se suočili sa krivičnom odgovornošću.
- Pouzdano znam da je naplata parkinga opala. U budžetu grada za 2024. godinu predviđena su 8,3 miliona maraka prihoda od parkinga, a ukoliko pola od toga u narednom periodu ne bude naplaćeno, to je ogroman finansijski gubitak za Banjaluku kojem se ja ne radujem. Sasvim je normalno da se parking naplaćuje, ali je to potrebno uraditi u skladu sa zakonom - kazao je Grmuša.
On poručuje građanima da ne plaća parking te da to neće činiti dok god ova situacija ne bude pravno riješena.
Odgovor o naplati parkinga od Gradske uprave juče nismo uspjeli dobiti.
Cijene
Odlukom koju je Ustavni sud proglasio neustavnom cijena parkiranja na parkiralištima u nultoj tarifnoj zoni iznosi dvije marke za svaki započeti čas parkiranja, a vozilo se smije zadržati maksimalno dva sata.
U prvoj tarifnoj zoni je dvije KM za svaki započeti čas parkiranja, a cjelodnevna karta za parkiranje iznosi sedam maraka.
Cijena parkiranja u drugoj tarifnoj zoni je jedna marka za sat, a cjelodnevna karta za parkiranje u toj zoni pet maraka.