U narednim danima očekujemo sastanak sa rukovodstvom Srpske, ali i sa predstavnicima "Elektroprivrede Republike Srpske" da bismo pronašli zajedničko rješenje u vezi s najavom povećanja cijene električne energije", kazao je Pero Ćorić, predsjednik Privredne komore Srpske.
"Činjenica je da uvijek razgovaramo kada je cijena električne energije na berzi na visokom nivou, tako da ona bude opredjeljujući faktor", kazao je Ćorić i istakao da bi najavljeno poskupljenje od 20 odsto bilo veliki udar na privredu Srpske.
Pojasnio je da treba da se pogledaju problemi sa kojima se suočavaju privrednici.
"Naš stav je, s obzirom na to da 60 odsto struje troše domaćinstava, da moramo porazgovarati da dođe do povećanja cijene električne energije za domaćinstva, jer u svim zapadnim zemljama cijena struje za domaćinstva je veća nego što je za privredu", kazao je Ćorić.
Istakao je da je cijena električne energije prema domaćinstvima daleko ispod proizvođačke cijene.
"Mislim da je jedno od rješenja da dođe do poskupljenja struje i za građane, jer 'Elektroprivreda RS' ne može biti socijalna ustanova", kazao je Ćorić i istakao da, ukoliko dođe do poskupljenja koje su najavili, za građane će to iznositi od tri do pet maraka po računu, dok će za privredu to biti daleko više.
Zoran Škrebić, predsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske, kazao je ranije za "Nezavisne novine" će veće cijene električne energije uticati negativno na privredu Srpske.
"Znamo da su svi makroekonomski pokazatelji u privredi negativni, imamo povećanje spoljnotrgovinskog deficita, smanjenje proizvodnje, smanjenje zaposlenih u proizvodnji, tako da je sve ukupno negativno stanje. U takvom stanju privrede bilo kakvo povećanje bilo kojih troškova, a naročito električne energije, koja ima uticaj na sve troškove, dovešće do još većeg produbljivanja krize", kazao je Škrebić.
Podsjetimo, inicijativu za poskupljenje električne energije "Elektroprivreda Republike Srpske" uputila je u Regulatornu komisiju za energetiku Republike Srpske.