Ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović izjavila je da je Srpska već sada zaokružila komletno finansiranje za iduću godinu, te da će, sve obaveze iz budžeta biti redovno isplaćivanekao što je to činjeno i do sada.
Vidovićeva je rekla da je Narodnoj skupštini Srpske predloženo da 10. decembra zakaže sjednicu na kojoj bi bio usvojen budžet za 2025. godinu.
Ona je istakla da usvajanje rebalansa budžeta za 2024. godinu u iznosu od pet milijardi i 810 miliona KM, koji je veći za 75 miliona KM ili za 1,3 odsto u odnosu na budžet, demantuje tračeve da će Republika Srpska u finansijski kolaps.
- Budžetski prihodi su veći za 70 miliona KM, odnosno za dva odsto, dok su rashodi ostali na istom planiranom nivou, pa je iz tog razloga došlo i do smanjenja planiranog deficita u ovoj godini - rekla je Vidovićeva.
Ona je precizirala da će prema rebalansu deficit biti 105 miliona KM umjesto planiranih 200 miliona KM, te istakla da je sigurna u to da će budžet Srpske 2026. godine biti u suficitu, kao što je i predviđeno Programom konsolidacije budžeta.
- Prema procjenama, penzije u januaru biće veće od šest do 6,5 odsto u zavisnosti od toga kako će se kretati rast plata do kraja godine i inflacija - rekla je Vidovićeva za ATV.
Ona je podsjetila da se već tri godine govori o tome da u budžetu neće biti sredstava za isplatu socijalnih davanja i penzija, što se nije desilo.
- Sredstava za plate, penzije, boračka i socijalna davanja apsolutno će biti, kao i za mnoge druge stvari, uključujući i investicije. Ove godine smo planirali oko 60 miliona KM za investicije, a došli smo na 100 miliona KM - rekla je Vidovićeva.
Ona je istakla da će javni dug, koji je sada 33 odsto, na kraju 2024. godine biti niži.
Vidovićeva je ukazala da je deficit budžeta Srpske nizak i da ne predstavlja problem kada se pregovora oko zaduženja, navodeći da je taj procenat daleko ispod evropskog prosjeka.
On je navela da se u Srpskoj trenutno realizuje preko četiri milijardi investicija, kao i da se svakodnevno vode pregovori sa investitorima.
Uprkos velikim pritiscima američke Ambasade i Kristijana Šmita na Srpsku kada je riječ o investitorima, kaže Vidovićeva, Srpska odlično sarađuje sa međunarodnim finansijskim institucijama - Svjetskom bankom, EBRD-om i EIB-om sa kojima ima aranžamane, a projekti se rade i implementiraju.
- Kinezi su vrlo raspoloženi za saradnju i rade mnoge projekte. Osim njih, tu su i Mađari koji su preuzeli tri projekta od kojih je odustala Njemačka. Takođe, imamo prihvatljive ponude iz Azerbejdžana sa kompanijama koje rade na putnoj infrastrukturi u Srbiji. Želimo sa njima da sarađujemo i oni su raspoloženi da rade sa nama - rekla je Vidovićeva.
Ona je ocijenila da "gušenje" najprofitabilnijih i najefektivnijih privrednih subjekata u Srpskoj predstavlja udar američke Ambasade kako bi se izazvao haos u Srpskoj.
- Kada smo uspjeli da okupimo ekipu IT stručnjaka i da se radi nešto ozbiljno sada je sve to urušeno. To je veliki gubitak za Srpsku. Bez posla je ostalo 1.00 radnika, ostali smo bez dobiti, dohotka doprinosa i svega drugog. Nije bilo ni jednog argumenta, niti dokaza za takav potez - rekla je Vidovićeva.
Ona je ocijenila da se domaća privreda dobro drži s obzirom na okolnosti i na haos u svijetu koji utiče na sve.
Govoreći o B plus rejtingu Srpske, Vidovićeva je rekla da ovaj rejting dobijen jer Republika Srpska nikada nije zakasnili sa isplatama duga ni jedan jedini dan.
Ovaj rejting znači da svi naši povjerioci mogu biti sigurni da mi u svakom momentu možemo isplatiti svoj kompletan dug. Rejting bi bio i veći, ali nisku ocjenu dobijamo zbog administrativnog uređenja BiH - rekla je Vidovićeva.
Kada je riječ o pregovorima o najnižoj plati, Vidovićeva je rekla da nije optimista da će sindikat i poslodavci postići dogovor.
- Vlada će prihvatiti sve što oni dogovore. Međutim, nisam optimista, a ukoliko oni to ne učine, odluku o najnižoj plati donijeće Vlada - rekla je Vidovićeva.
Vijesti iz iste rubrike